Művészetterápiás megközelítések
Aktív és receptív művészetterápia
Az aktív (alkotó) terápia során alkotóként veszel részt a terápiás folyamatban és szabadon választott vagy meghatározott művészeti technikával fejezheted ki gondolataidat, élményeidet. Míg a receptív (befogadó) terápia egy már létező műalkotás rád gyakorolt lelki hatásait helyezi fókuszba, vagyis az átélés, megértés és feldolgozás fázisain kísér keresztül.
Alkotásközpontú és az alkotást, mint eszközt alkalmazó művészetterápia
Az alkotásközpontú művészetterápia során maga az alkotás folyamata jelenti számodra a terápiás hatást és annak végeztével zárul a terápiás folyamat. Az alkotást eszközként alkalmazó művészetterápiánál a hangsúly a terapeuta és közted zajló párbeszédre helyeződik és a már elkészült alkotásod által kerül sor lelki tartalmaid feldolgozására.
Komplex művészetterápia
A komplex művészetterápia a különféle megközelítések, művészeti ágak és eszközeik egy terápiás folyamatban történő témaspecifikus alkalmazását jelenti. Például egy képzőművészet terápiás foglalkozás során, az alkotói fázis bővíthető témacentrikus irodalom- és zeneterápiás elemekkel. De más komplex terápiákkal is találkozhatsz, például olyan drámaterápiás csoporttal, amely a tárgykörbe illő mozgásterápiás gyakorlatokkal egészíti ki alapvető metódusát.